ForsideKrimiStripklub pålagde kønsdiskrimination: Kvinde får erstatning på 5000 kr

Stripklub pålagde kønsdiskrimination: Kvinde får erstatning på 5000 kr

spot_img

En kvinde er blevet tilkendt en godtgørelse på 5000 kroner efter at have været udsat for kønsdiskrimination ved indgangen til en stripklub. Episoden fandt sted i foråret 2022, hvor to kvinder og tre mænd forsøgte at få adgang til klubben. Mændene kunne betale den sædvanlige entrépris, mens kvinderne blev pålagt at købe champagne for minimum 5000 kroner for at komme ind.

Kvinden indgav en klage til Ligebehandlingsnævnet, som nu har givet hende medhold. Nævnet konkluderede, at kvinden blev forskelsbehandlet på grund af hendes køn. I sin afgørelse lagde nævnet vægt på kvindens detaljerede beskrivelse af hændelsen og oplysninger fra klubbens hjemmeside, som angav, at klubben primært henvendte sig til mænd. Klubben har ikke kunne bevise, at der ikke var tale om kønsdiskrimination.

I sin klage nævnte kvinden, at dørmanden havde erklæret, at kvinder generelt ikke var velkomne på klubben, og da hun påpegede, at dette var ulovlig kønsdiskrimination, svarede dørmanden, at han havde ret til at bestemme, hvem der måtte komme ind. Dørmanden kommenterede også, at “det altid lykkes kvinder at gøre sig til offer” for deres omstændigheder. Han sagde yderligere, at de 5000 kroner skulle betales med det samme, ellers ville det være “synd for kvinderne inde på klubben, at de ikke tjente penge.”

På klubbens hjemmeside stod der, at det var et sted for gentlemen, hvor “mænd kan opføre sig som mænd.” Klubben definerede også, hvordan en gentleman skulle klæde og opføre sig for at være velkommen.

Under sagens behandling hævdede klubben, at der måtte være tale om en misforståelse og afviste, at det er dyrere for kvinder end for mænd at få adgang. Klubben forklarede, at der ikke er en fast entrépris, men derimod minimumspriser baseret på gruppestørrelse, og at der ofte er kvinder på klubben. For en gruppe på fire-syv personer er minimumsprisen 5000 kroner, hvilket inkluderer en flaske spiritus og en flaske champagne.

Kvinden havde oprindeligt krævet 2500 kroner i godtgørelse, men Ligebehandlingsnævnet har besluttet, at hun skal have det dobbelte. Niveauet for godtgørelsen er fastsat ud fra praksis på området og vurdering af sagens karakter og alvor. Det er ikke specificeret, hvilken stripklub sagen drejer sig om.

Seneste Nyt

Iran afviser forbindelse til angreb på republikansk præsidentkandidat i Pennsylvania

Iran afviser amerikanske medierapporter om attentatplaner mod Donald Trump Iran har vredt afvist amerikanske medierapporter...

Hvor afholdes fodboldfinalen? Hvad er venue for atletik? Hvorfor er surfing 15.000 km væk? Al Jazeera forklarer.

Paris vender tilbage som vært for OL efter 100 år Paris vil være vært for...

Tre mænd anholdt efter biljagt: Forsøgte flygte fra politiet men blev standset af sømmåtte

Tre mænd anholdt efter biljagt: Sømmåtte satte en stopper for flugtforsøget Natten til onsdag blev...

58-årig frivilligt forlænger fængsling i hemmelig terrorsag

En 58-årig mand har frivilligt accepteret at forlænge sin varetægtsfængsling i en hemmelig terrorsag,...

Læs Mere

Iran afviser forbindelse til angreb på republikansk præsidentkandidat i Pennsylvania

Iran afviser amerikanske medierapporter om attentatplaner mod Donald Trump Iran har vredt afvist amerikanske medierapporter...

Hvor afholdes fodboldfinalen? Hvad er venue for atletik? Hvorfor er surfing 15.000 km væk? Al Jazeera forklarer.

Paris vender tilbage som vært for OL efter 100 år Paris vil være vært for...

Tre mænd anholdt efter biljagt: Forsøgte flygte fra politiet men blev standset af sømmåtte

Tre mænd anholdt efter biljagt: Sømmåtte satte en stopper for flugtforsøget Natten til onsdag blev...